Nemesis: Lockdown
zawartość dodatkowa
Jednym z najstarszych i największych organizmów żyjących na powierzchni Ziemi jest grzybnia opieńki żółtawej (Armillaria gallica), która zajmuje powierzchnię ponad 36 hektarów. Szacuje się, że ma 2500 lat, a jej masa to około 400 ton.

Gdy myślimy o istotach pozaziemskich, oczami wyobraźni widzimy albo niebezpiecznych kosmitów, albo formy życia podobne do ludzi – organizmy z kończynami, zmysłami i wolną wolą.

Gatunek znany jako chytrydzi zdecydowanie przeczy tym założeniom. Spokrewniony raczej z opieńką żółtawą niż z rasą ludzką, stanowi olbrzymie zagrożenie. Choć bez wątpienia należy do królestwa grzybów, które powstało w jakimś odległym zakamarku Wszechświata, jego przedstawiciele to drapieżniki z samego szczytu łańcucha pokarmowego.

Podczas kilku spotkań chytrydzi okazali się na tyle inteligentnymi przeciwnikami, że potrafili przewidzieć i udaremnić każdy nasz ruch. Jak przystało na pasożyta, ten gatunek z łatwością przedostaje się do wnętrza budynków i statków bez naruszania ich konstrukcji. Gdy zacznie się rozrastać, nic nie zdoła go powstrzymać. Wystarczy kawałek żywej grzybni, aby w kilka dni grzyb zaatakował wszystko dookoła. Co gorsza, okazuje się, że jego śmiercionośne owocniki i uwalniane przez nie zarodniki są w stanie pokonać nawet najbardziej zaprawiony w bojach oddział.

Z analizy spotkań z chytrydami wynika, że jedynie najnowszej generacji wytrzymałe skafandry kosmiczne i przemysłowe miotacze ognia mogą przechylić szalę zwycięstwa na stronę rasy ludzkiej. I choć myśl o opracowaniu chemicznego środka grzybobójczego wydaje się kusząca, lepiej zachować ostrożność. Próba przeprowadzenia szczegółowych badań na tym gatunku w środowisku laboratoryjnym może się zakończyć o wiele gorzej niż stratą kolejnego statku kosmicznego…

Chytrydzi to nowa, wyjątkowa rasa intruzów, której będziecie musieli stawić czoła podczas rozgrywki. Te ociekające śluzem, żarłoczne grzyby pokrywają ściany pomieszczeń bazy marsjańskiej, a ich zarodniki docierają nawet tam, gdzie nie sięga wyobraźnia.